خانه مقالات متن مقاله
آیدین فتحی

1629805574083

1629805574083
واترپمپ چیست و چه وظیفه ای برعهده دارد ؟

واترپمپ چیست و چه وظیفه ای برعهده دارد ؟

در بیشتر مواقع قطعات کوچک در یک موتور خودرو نادیده گرفته می شود، اما این قطعات اغلب از مهمترین اجزا هستند تا همه چیز به درستی اجرا شود و در مسیر خود قرار گیرد.واترپمپ اساسی ترین نقش را در سیستم خنک کننده موتور ایفا می کند.در مورد خنک نگه داشتن موتور،واترپمپ یک بخش موثر و جدایی ناپذیر از این روند است.واترپمپ کارکرد مداوم موتور را کنترل می کند و به موتور این اجازه را می دهد تا گرمای شدیدی که از احتراق داخلی تولید می شود را تحمل کند. هنگامی که موتور شما روشن است, واترپمپ سرد کننده یا ضد یخ را در سرتا سر سیلندر و بلوک موتور گردش می دهد تا موتور را خنک کند. پس از اینکه خنک کننده از موتور عبور می کند، دوباره به رادیاتور فرستاده می شود تا قبل از ورود دوباره به موتور خنک شود.این سیکل در حین کار کردن  موتور  دائما تکرار می شود.
واترپمپ کامیون

سیکل جریان موتور

A : خنک کننده بالایی

مایع خنک کننده بین قطعه حرکت کرده و سیلندرهای بالایی راخنک می کند

B : خنک کننده بلوک

خنک کننده از طریق عبور از بلوک باعث  خنک شدن بلوک می شود.

C : ترموستات( تنظیم کننده درجه حرارت )

با توجه به درجه حرارت ماده سرمایشی،مایعی را به سمت موتور می فرستد

D : پمپ آب

بردن آب سرد به سمت موتور و بازگرداندن آب گرم به سمت رادیاتور برای خنک شدن

E : خنک کننده فن

کمک به خنک کردن مایع در حال حرکت اطراف رادیاتور

F : رادیاتور

خنک کردن مایع برای پخش شدن سراسر موتور بواسطه پمپ آب

 

نیروی محرکه واتر پمپ توسط یک تسمه (دربعضی ازاتومبیل ها از تسمه استفاده نمی شود) تامین می گردد.این تسمه میل شفت واتر پمپ را می چرخاند و این حرکت دورانی به آب پخش کن منتقل می گردد. برخورد پره های فولی با آب داخل مخزن واتر پمپ سبب انتقال آب به موتور می گردد. قطعات اصلی تشکیل دهنده واتر پمپ عبارتند از : پوسته ، فنج ، میل شفت ، آب پخش کن.عمر مفید واتر پمپ در کامیون به طور متوسط 2 سال می باشد.

5 علائم رایج واتر پمپ ( پمپ آب ) معیوب

    نشت خنک کننده در مرکز جلو خودرو شما

پمپ آب شامل چندین واشر و فیبر وفنر است . بعد از گذر زمان ممکن است  این واشرها و فیبر وفنر ها به طور کامل خشک شوند و یا به طور کامل شکسته  شوند. وقتی این اتفاق می افتد، خنک کننده از پمپ آب نشت می کند و به زمین می ریزد،که معمولا در جلوی ماشین و در مرکز محل موتور خنک کننده (که به نظر می رسد سبز یا گاهی اوقات قرمز رنگ) در مرکز ماشین یا کامیون شما وجود دارد، با مکانیک حرفه ای برای بررسی این مشکل تماس بگیرید. اغلب این موارد نشتی از پمپ آب است که می تواند قبل از اینکه بدتر شود تعمیر شود.

    زنگ زدگی، خوردگی پمپ آب

نشت تدریجی در طول زمان باعث ایجاد مواد معدنی مختلف در اطراف پمپ آب می شود. چک کردن زیر هود الزامی است و همچنین پمپ آب ممکن است زنگ زده باشد و در سطح پمپ,مخلوطی از آلودگی با خنک کننده باشد علاوه بر این علائم همچنین ممکن است سوراخ های کوچک از خوردگی در فلز باشد که این علائم باید بلافاصله بررسی شود.

    پمپ آب شل می شود و صدای وز وز می دهد

گاهی اوقات  ممکن است یک صدای بلند بالا را که از جلوی موتور می آید بشنوید. این به طور معمول توسط یک کمربند شل ایجاد می شود که صدای وز وز یا نابهنجاری را به وجود می آورد. کمربند شل معمولا توسط یک تسمه ای  که پاره شده است ایجاد می شود یا اینکه یاتاقان هایی که مونتاژ پمپ آب را انجام می دهند از بین رفته اند. هنگامی که یاتاقان در داخل پمپ آب از بین می رود ، به این معنی است که این قسمت نمی تواند تعمیر شود و باید به طور کامل جایگزین شود.اگر متوجه شوید صدای وز وزی که از جلوی موتور شما به گوش می رسد در هنگام افزایش سرعت افزایش می یابد، به محض اینکه بتوانید وسیله نقلیه خود را بررسی کنید.

    موتور بیش از حد گرم شده است

هنگامی که پمپ آب به طور کامل از کار می افتد، قادر به انتقال خنک کننده از طریق بلوک موتور نخواهد بود. این نتیجه در شرایط گرمای بیش از حد است و اگر به سرعت تعمیر نشده یا جایگزین نگردد، می تواند سبب آسیب بیشتر موتور شود مثل سر سیلندرهای ترک خورده ، واشر های سر و یا پیستون های سوخته گردد. اگر متوجه شوید دما سنج موتور به طور مکرر داغ می شود برای بررسی این مشکل باید با مکانیک تماس بگیرید و در صورت لزوم پمپ آب دیگری را جایگزین آن کنید.

    بخار از رادیاتور شما می آید.

اگر متوجه شوید بخار از جلوی موتور خودرو به هنگام رانندگی یا زمان توقف خودرو ایجاد میشود  این یک نشانه فوری می باشد که  موتور بیش از حد داغ شده است. همانطور که در بالا توضیح داده شد، زمانی که پمپ آب به درستی کار  کند موتور دمای پایدار را حفظ می کند. اگر بخار را از جلوی موتور خودروی خود مشاهده کردید، باید به محدوده ایمن برسید و در اسرع وقت با مکانیک تماس بگیرید. هرگز یک موتور نباید بیش از حد حرارتی باشد.

هر گاه شما هر یک از این علائم هشدار را مشاهده کنید، با مکانیک تماس بگیرید تا آنها بتوانند پمپ آب را تعمیر یا جایگزین کنند.
واترپمپ

واترپمپ ماک
زمان تعویض واترپمپ

باید توجه کنید که وجود نشتی یا نقص در واترپمپ باعث بروز آسیب های جدی به موتور می شود تعویض به موقع واتر پمپ برای نگهداری صحیح خودرو واجب است. وجود آثار ضد یخ یا آب در زیر ماشین از نشانه های خرابی آن و زمان تعویض می باشد.
برای تشخیص نشتی می توان خودرو را در محلی تمیز پارک کنید و یک مقوا در زیر جلوبندی خودرو قرار دهید و پس از چند ساعت مقوا را چک کنید و اگر خیس بود میفهمید که نشتی دارد. حالا می دانیم که یا واتر پمپ و یا واشر ها دارای نشتی هستند. اما وجود لک کوچک در زیر خودرو جای نگرانی ندارد زیرا به علت میعان کولر خودرو است. برای همین است که توصیه می کنیم این کار را در شب انجام دهید.

با چک کردن پولی واترپمپ به این صورت که پولی را در جلو و عقب کنید و اگر حس کردید که شل است آن را تعویض کنید.